
Download (© Marenčin PT) obálka.jpg mini obálka.jpg 3D pohľad zľava 3D pohľad sprava plášť obalu knihy vhodný pre 3D (t.j. predná strana, chrbát a zadná strana obálky spolu v jednom JPG)
Download (© Marenčin PT) obálka.jpg mini obálka.jpg 3D pohľad zľava 3D pohľad sprava plášť obalu knihy vhodný pre 3D (t.j. predná strana, chrbát a zadná strana obálky spolu v jednom JPG)
ISBN 978-80-569-0774-0
EAN 9788056907740
MOC 12,90 €
info 160 str., viaz., 13 × 20 cm
termín vydania 11.9.2021
skladová dostupnosť skladom
permalink http://marencin.sk/1018
Život hlavnej postavy, starnúceho spisovateľa Jeana Daragana, sa začína v posledných dňoch Okupácie. Dej románu siaha do začiatku päťdesiatych rokov, do obdobia jeho prvých detských spomienok, kedy sa Francúzsko snažilo vysporiadať s problémami kolaborácie a vojnového profitérstva. Spisovateľ stretne zvláštne ľudské existencie akoby na pomedzí reality a sna, ktoré v ňom vyvolajú spomienky na dávno zabudnuté udalosti vlastného detstva a osoby s nimi spojené, a ktoré dovtedy v jeho pamäti tvorili biele miesta. Pútavo popisuje parížske štvrte Blanche, La Muette, tiché predmestie Saint-Leu, ale aj náhlu cestu na Juh, do miest "za hranicami" a "do mesta, ktoré sa volá Rím" - ktoré malý chlapec ešte nikdy nevidel, a kam sa vlastne dostal až neskôr, ako mladý muž. Vtedy vyhľadá niektorých z aktérov jeho detstva, aby na nich vzápätí na ďalších tridsať rokov zabudol... a pripomenie mu ich až nález strateného adresára.
Patrick Modiano (1945). Narodil sa na parížskom predmestí. Jeho otec Albert Modiano bol obchodník a sefardský Žid. Významná rabínska rodina pôvodne pochádzala z gréckeho Solúnu. Počas okupácie sa musel v Paríži skrývať pod falošnou identitou a kvôli prežitiu obchodoval s nacistami. Jeho osudy inšpirovali Patricka Modianiho venovať sa vo svojom diele osude svojej rodiny a francúzskych Židov. Maturoval v Annecy a v ďalšom vzdelávaní nepokračoval. V dospievaní ho významne ovplyvnil jeho stredoškolský učiteľ geometrie a matkin priateľ Raymond Queneau so svojím románom Zazie v metre. Vďaka nemu sa zoznámil s vydavateľom Gastonom Gallimardom, ktorý mu začal vydávať prvé knihy. V roku 1968 vydal svoj prvý román La Place de l'Étoile o židovskom kolaborantovi počas vojny. Román Aby si sa nestratil v našej štvrti je v poradí dvadsiaty siedmy. Vyšiel v roku 2014, ešte pred udelením Nobelovej ceny za literatúru za jeho súhrnné dovtedajšie dielo, pričom švédska kráľovská Akadémia vyzdvihla jeho „mimoriadne umenie rozpomínať sa na aj tie najťažšie uchopiteľné ľudké osudy, ako aj na hlboký vhľad do života parížanov v čase nacistickej okupácie.“ Mnohé jeho romány boli ocenené doma i v zahraničí. Získal Veľkú cenu francúzskej Akadémie, Goncourtovu cenu, cenu Paula Moranda, Cenu Jeana Monneta, Rakúsku štátnu cenu a mnohé ďalšie. Žije a tvorí v Paríži, kde sa odohráva dej väčšiny jeho diel. Často sa s ním spája atribút „Marcel Proust súčasnosti“.