
Download (© Marenčin PT) obálka.jpg mini obálka.jpg 3D pohľad zľava 3D pohľad sprava plášť obalu knihy vhodný pre 3D (t.j. predná strana, chrbát a zadná strana obálky spolu v jednom JPG)
Download (© Marenčin PT) obálka.jpg mini obálka.jpg 3D pohľad zľava 3D pohľad sprava plášť obalu knihy vhodný pre 3D (t.j. predná strana, chrbát a zadná strana obálky spolu v jednom JPG)
ISBN ISBN 80-88912-39-3
EAN 9788088912392
MOC 8,27 €
info 144 str., viaz., 13,5 × 20 cm
termín vydania
skladová dostupnosť nedostupné
tirážne info Preklad z maďarčiny Magda Takáčová, predslov Václav Mencl a Dobroslava Menclová, doslov Alfréd Piffl, návrh obálky Ľubomír Krátky, sadzba a design Katarína Marenčinová — Blcha dizajn, fotografie Ovidius Faust, Josef Hofer, Anton Orlík, Silavecký, ilustrácie Karl Hugo Frech, Ernest Hron, Ferdinand Reichentál.
permalink http://marencin.sk/54
Dlho očakávaná kniha o Bratislavských – Prešporských uliciach a námestiach. Známy historik T. Ortvay popísal na prelome 19. a 20. storočia Bratislavské ulice a námestia, zachytil históriu jednotlivých domov, významné osobnosti ktoré tu žili a zaslúžili sa o rozvoj mesta. Koncom 19. storočia bola Bratislava, vtedy ešte Pressburg, či Pozsony rozdelená na 5 obvodov. Kniha o Podhradí – Terézvaros – Theresienstadt, vychádza v edícii Bratislava – Pressburg ako prvá. Podarilo sa zozbierať asi 150 unikátnych fotografií, grafík a kresieb z dnes už neexistujúcej časti mesta, ktoré zachycujú jej neopakovateľnú atmosféru. Kniha je akousi prechádzkou, ktorá začína pri starom židovskom cintoríne, pokračuje po nábreží cez Zuckermandel, Vydricu, Rybné námestie, hore Židovskou a Zámockou ulicou okolo hradu a späť strmými uličkami k Dunaju.
Tivadar Ortvay – historik, vysokoškolský učiteľ (Ciclava Monta, 19.11.1843 – Budapešť 8.7.1916), pochovaný v Bratislave. Študoval na bohosloveckom seminári v Temešvári, bol kaplánom v čanádskej diecéze, profesorom na gymnáziu v Lugoši. Od roku 1875 bol učiteľom histórie na Právnickej akadémii v Bratislave. Absolvoval študijné cesty po Európe a Palestíne.Venoval sa starovekej a stredovekej histórii. Jeho diela, založené na bohatom pramennom materiáli, sú dodnes často citované. Napísal vodopis Uhorska do konca 13. storočia, Dejiny bratislavskej Právnickej akadémie a najmä rozsiahle Dejiny mesta Bratislavy. Je autorom okolo tridsať samostatne vydaných prác, štúdií a článkov z oblasti histórie a archeológie.
Od vydania knihy Pozsony város, utcái és terei – Ulice a námestia Bratislavy (1905) uplynulo takmer sto rokov. Čitateľom sa dnes dostáva do rúk prvé slovenské vydanie.
Bratislava mala začiatkom 20. storočia päť mestských častí (Altstadt, Ferdinadstadt, Franz Josefstadt, Theresienstadt a Neustadt).
Kniha Podhradie – Theresienstadt – Terézvaros je prvou z pripravovaného päťdielneho cyklu. Oproti pôvodnému vydaniu je bohato ilustrovaná staršími i novšími fotografiami, vedutami, mapami a grafikami.
Podhradie oddávna priťahovalo a inšpirovalo umelcov a fotografov svojou neopakovateľnou atmosférou. Kniha je prechádzkou uličkami od starého židovského cintorína po nábreží Zuckermandlu a Vydrice, cez Rybné námestie so siluetou dómu a synagógy, hore Židovskou a Zámockou ulicou okolo Hradu až po zostup z výšin Hradného vrchu cez spleť malebných uličiek späť na nábrežie. Každá ulica má svoju bohatú históriu, významné budovy a hlavne ľudí, ktorí vytvárali neopakovateľnú atmosféru tejto časti mesta. Opustené, burinou zarastené zbúranisko, miesto najstaršieho osídlenia Bratislavy, kde stáročia pulzoval život, už desiatky rokov čaká na svoje znovuzrodenie.