Tivadar Ortvay

knihy autora Tivadar Ortvay
obal knihy Staré mesto|Ulice a námestia Bratislavy

Staré mesto

Tivadar Ortvay

14.2.2020
13,90
9788056906095
978-80-569-0609-5

Od vydania knihy Pozsony város, utcái és terei – Ulice a námestia Bratislavy (1905) uplynulo vyše sto rokov. Čitateľom sa dnes dostáva do rúk druhé slovenské vydanie. Bratislava mala začiatkom 20. storočia päť mestských častí (Altstadt, Ferdinadstadt, Franz Josefstadt, Theresienstadt a Neustadt). Prvý mestský obvod je pôvodnou a najstaršou časťou Bratislavy. Historické jadro bolo kedysi obkolesené hradbami s obrannými vežami, cvingrami a baštami. Po stáročia si zachovalo pôvodný pôdorys, ulice a námestia v takmer nezmenenej podobe. Naša prechádzka Starým mestom vedie Michalskou ulicou k Rybárskej bráne a odtiaľ popri bývalých hradbách okolo Dómu Sv. Martina, kostolov a kostolíkov, palácov a pamätníkov a ukončí sa na Hlavnom a Primaciálnom námestí. V tomto priestore sa tvorili dejiny mesta a v najslávnejších dobách aj dejiny Rakúsko-Uhorska. Sídlili tu významné inštitúcie, bývala tu uhorská šľachta, korunovali kráľov, zasadal Uhorský snem. Ortvay podrobne popisuje históriu jednotlivých domov, spomína osobnosti a udalosti, ktoré ovplyvnili dejiny nášho mesta.

Tivadar Ortvay – historik, vysokoškolský učiteľ (Ciclava Monta, 19. 11. 1843 – Budapešť 8. 7. 1916), pochovaný v Bratislave. Študoval na bohosloveckom seminári v Temešvári, bol kaplánom v čanádskej diecéze, profesorom na gymnáziu v Lugoši. Od roku 1875 bol učiteľom histórie na Právnickej akadémii v Bratislave. Absolvoval študijné cesty po Európe a Palestíne.Venoval sa starovekej a stredovekej histórii. Jeho diela, založené na bohatom pramennom materiáli, sú dodnes často citované. Napísal vodopis Uhorska do konca 13. storočia, Dejiny bratislavskej Právnickej akadémie a najmä rozsiahle Dejiny mesta Bratislavy. Je autorom okolo tridsiatich samostatne vydaných prác, štúdií a článkov z oblasti histórie a archeológie.

obal knihy Ulice a námestia Bratislavy|Mesto Františka Jozefa|2. vydanie

Ulice a námestia Bratislavy

Tivadar Ortvay

22.4.2018
12,90
9788056902691
978-80-569-0269-1

Od vydania knihy Pozsony város, utcái és terei – Ulice a námestia Bratislavy (1905) uplynulo viac ako sto rokov. Čitateľom sa dnes dostáva do rúk slovenské vydanie. Bratislava mala začiatkom 20. storočia päť mestských častí (Altstadt, Ferdinadstadt, Franz Josefstadt, Theresienstadt a Neustadt). Tretí mestský obvod sa začiatkom 20. storočia nazýval Mesto Františka Jozefa (Franz Josefstadt, Ferencz-József-város) na počesť cisára Františka Jozefa I. Patrilo sem 45 ulíc a námestí. Autor, historik, znalec mesta a vynikajúci rozprávač, nás sprevádza na prechádzke po nábreží Dunaja, cez dnešné Hviezdoslavovo námestie, po Dunajskej ulici až k Ondrejskému cintorínu, cez Poľnú ulicu k Malej stanici na Mlynských nivách a k nákladnému prístavu na Dunaji. Pristavuje sa pri pomníkoch, významných budovách a slávnych osobnostiach, ktoré tu žili a zanechali stopu v dejinách mesta. Kniha je bohato ilustrovaná 130 unikátnymi dobovými fotografiami.

Tivadar Ortvay – historik, vysokoškolský učiteľ (Ciclava Monta, 19.11.1843 – Budapešť 8.7.1916), pochovaný v Bratislave. Študoval na bohosloveckom seminári v Temešvári, bol kaplánom v čanádskej diecéze, profesorom na gymnáziu v Lugoši. Od roku 1875 bol učiteľom histórie na Právnickej akadémii v Bratislave. Absolvoval študijné cesty po Európe a Palestíne.Venoval sa starovekej a stredovekej histórii. Jeho diela, založené na bohatom pramennom materiáli, sú dodnes často citované. Napísal vodopis Uhorska do konca 13. storočia, Dejiny bratislavskej Právnickej akadémie a najmä rozsiahle Dejiny mesta Bratislavy. Je autorom okolo tridsiatich samostatne vydaných prác, štúdií a článkov z oblasti histórie a archeológie.

obal knihy Ulice a námestia BA-Podhradie|2. vydanie

Ulice a námestia BA-Podhradie

Tivadar Ortvay

31.10.2017
12,90
9788056901014
978-80-569-0101-4

Od vydania knihy Pozsony város, utcái és terei – Ulice a námestia Bratislavy (1905) uplynulo vyše sto rokov. Bratislava mala začiatkom 20. storočia päť mestských častí (Altstadt, Ferdinadstadt, Franz Josefstadt, Theresienstadt a Neustadt). Podhradie oddávna priťahovalo a inšpirovalo umelcov a fotografov svojou neopakovateľnou atmosférou. Kniha je prechádzkou uličkami od starého židovského cintorína po nábreží Zuckermandlu a Vydrice, cez Rybné námestie so siluetou dómu a synagógy, hore Židovskou a Zámockou ulicou okolo Hradu až po zostup z výšin Hradného vrchu cez spleť malebných uličiek späť na nábrežie. Každá ulica má svoju bohatú históriu, významné budovy a hlavne ľudí, ktorí vytvárali neopakovateľnú atmosféru tejto časti mesta. Opustené, burinou zarastené zbúranisko, miesto najstaršieho osídlenia Bratislavy, kde stáročia pulzoval život, už desiatky rokov čaká na svoje znovuzrodenie.

Tivadar Ortvay – historik, vysokoškolský učiteľ (Ciclava Monta, 19.11.1843 – Budapešť 8.7.1916), pochovaný v Bratislave. Študoval na bohosloveckom seminári v Temešvári, bol kaplánom v čanádskej diecéze, profesorom na gymnáziu v Lugoši. Od roku 1875 bol učiteľom histórie na Právnickej akadémii v Bratislave. Absolvoval študijné cesty po Európe a Palestíne.Venoval sa starovekej a stredovekej histórii. Jeho diela, založené na bohatom pramennom materiáli, sú dodnes často citované. Napísal vodopis Uhorska do konca 13. storočia, Dejiny bratislavskej Právnickej akadémie a najmä rozsiahle Dejiny mesta Bratislavy. Je autorom okolo tridsiatich samostatne vydaných prác, štúdií a článkov z oblasti histórie a archeológie.

obal knihy Ulice a námestia Bratislavy - Ferdinandovo mesto|2. vydanie

Ulice a námestia Bratislavy - Ferdinandovo mesto

Tivadar Ortvay

18.4.2017
12,90
9788081149580
978-80-8114-958-0

Tivadar Ortvay – historik, vysokoškolský učiteľ (Ciclava Monta, 19.11.1843 – Budapešť 8.7.1916), pochovaný v Bratislave. Študoval na bohosloveckom seminári v Temešvári, bol kaplánom v čanádskej diecéze, profesorom na gymnáziu v Lugoši. Od roku 1875 bol učiteľom histórie na Právnickej akadémii v Bratislave. Absolvoval študijné cesty po Európe a Palestíne.Venoval sa starovekej a stredovekej histórii. Jeho diela, založené na bohatom pramennom materiáli, sú dodnes často citované. Napísal vodopis Uhorska do konca 13. storočia, Dejiny bratislavskej Právnickej akadémie a najmä rozsiahle Dejiny mesta Bratislavy. Je autorom okolo tridsať samostatne vydaných prác, štúdií a článkov z oblasti histórie a archeológie. Od vydania knihy Pozsony város, utcái és tereiUlice a námestia Bratislavy (1905) uplynulo viac ako sto rokov. Čitateľom sa dnes dostáva do rúk slovenské vydanie. Bratislava mala začiatkom 20. storočia päť mestských častí (Altstadt, Ferdinadstadt, Franz Josefstadt, Theresienstadt a Neustadt). II. mestský obvod sa začiatkom 20. storočia nazýval Ferdinandovo mesto (Ferdinandstadt, Nándorváros) na počesť Ferdinanda V., posledného kráľa korunovaného v Prešporku. Prechádzku touto rušnou štvrťou začíname od Palisád po Kozej ulici, okolo Župného domu a Kostola sv. Trojice dolu po námestí SNP, Špitálskou ulicou a cez ulicu 29. augusta späť, nahor cez Kollárovo námestie popred Grassalkowichov palác na Suché mýto. Pozorný a všímavý historik Ortvay nás sprevádza históriou 25 ulíc tejto mestskej časti. Na dobových fotografiách si pripomenieme dnes už väčšinou zbúrané malebné zákutia starého Prešporka.

Tivadar Ortvay – historik, vysokoškolský učiteľ (Ciclava Monta, 19.11.1843 – Budapešť 8.7.1916), pochovaný v Bratislave. Študoval na bohosloveckom seminári v Temešvári, bol kaplánom v čanádskej diecéze, profesorom na gymnáziu v Lugoši. Od roku 1875 bol učiteľom histórie na Právnickej akadémii v Bratislave. Absolvoval študijné cesty po Európe a Palestíne.Venoval sa starovekej a stredovekej histórii. Jeho diela, založené na bohatom pramennom materiáli, sú dodnes často citované. Napísal vodopis Uhorska do konca 13. storočia, Dejiny bratislavskej Právnickej akadémie a najmä rozsiahle Dejiny mesta Bratislavy. Je autorom okolo tridsať samostatne vydaných prác, štúdií a článkov z oblasti histórie a archeológie.

obal knihy Ulice a námestia BA-Nové Mesto

Ulice a námestia BA-Nové Mesto

Tivadar Ortvay

11.6.2007
12,90
9788089218547
978-80-89218-54-7

Jeden z najdôležitejších pramenných materiálov o histórii Bratislavy Pozsonyváros útcai és terei z roku 1905 vychádza po vyše sto rokoch aj v slovenskom preklade. Doteraz vyšli 4 diely (Staré mesto, Podhradie, Mesto Františka Jozefa a Ferdinandovo mesto). Na rozdiel od pôvodného vydania, abecedného súpisu prešporských ulíc a námestí v maďarčine, slovenské vydanie je koncipované ako prechádzka mestskou časťou. Tá sa začína na juhovýchode Bratislavy – po Karadžičovej, Legionárskej, Vajnorskej, cez Šancovú a Štefánikovu ulicu – a končí na severe – po Pražskej ulici do Mlynskej doliny.

obal knihy Ulice a námestia Bratislavy - Staré Mesto

Ulice a námestia Bratislavy - Staré Mesto

Tivadar Ortvay

30.5.2006
8,93
9788089218127
ISBN 80-89218-12-1
Prvý mestský obvod je pôvodnou a najstaršou časťou Bratislavy. Historické jadro bolo kedysi obkolesené hradbami s obrannými vežami, cvingrami a baštami. Po stáročia si zachovalo pôvodný pôdorys, ulice a námestia v takmer nezmenenej podobe. Prechádzka Starým mestom vedie Michalskou ulicou k Rybárskej bráne a odtiaľ popri bývalých hradbách okolo Dómu Sv. Martina, kostolov a kostolíkov, palácov a pamätníkov a ukončí sa na Hlavnom a Primaciálnom námestí. V tomto priestore sa tvorili dejiny mesta a v najslávnejších dobách aj dejiny Rakúsko-Uhorska. Sídlili tu významné inštitúcie, bývala tu uhorská šľachta, korunovali kráľov, zasadal Uhorský snem. Ortvay podrobne popisuje históriu domov, palácov, ulíc a námestí, spomína osobnosti a udalosti, ktoré ovplyvnili dejiny mesta. Tivadar Ortvay – historik, vysokoškolský učiteľ (Ciclava Monta, 19.11.1843 – Budapešť 8.7.1916), pochovaný v Bratislave. Študoval na bohosloveckom seminári v Temešvári, bol kaplánom v čanádskej diecéze, profesorom na gymnáziu v Lugoši. Od roku 1875 bol učiteľom histórie na Právnickej akadémii v Bratislave. Absolvoval študijné cesty po Európe a Palestíne. Venoval sa starovekej a stredovekej histórii. Jeho diela, založené na bohatom pramennom materiáli, sú dodnes často citované. Napísal vodopis Uhorska do konca 13. storočia, Dejiny bratislavskej Právnickej akadémie a najmä rozsiahle Dejiny mesta Bratislavy. Je autorom okolo tridsať samostatne vydaných prác, štúdií a článkov z oblasti histórie a archeológie. Od vydania knihy Pozsony város, utcái és terei – Ulice a námestia Bratislavy (1905) uplynulo vyše sto rokov. Čitateľom sa dnes dostáva do rúk prvé slovenské vydanie. Bratislava mala začiatkom 20. storočia päť mestských častí (Altstadt, Ferdinadstadt, Franz Josefstadt, Theresienstadt a Neustadt).
obal knihy Ulice a námestia Bratislavy – Mesto Františka Jozefa

Ulice a námestia Bratislavy – Mesto Františka Jozefa

Tivadar Ortvay

25.2.2005
8,27
9788088912781
ISBN 80-88912-78-4
Tretí mestský obvod sa začiatkom 20. storočia nazýval Mesto Františka Jozefa (Franz Josefstadt, Ferencz-József-város) na počesť cisára Františka Jozefa I. Patrilo sem 45 ulíc a námestí. Autor, historik, znalec mesta a vynikajúci rozprávač, nás sprevádza na prechádzke po nábreží Dunaja, cez dnešné Hviezdoslavovo námestie, po Dunajskej ulici až k Ondrejskému cintorínu, cez Poľnú ulicu k Malej stanici na Mlynských nivách a k nákladnému prístavu na Dunaji. Pristavuje sa pri pomníkoch, významných budovách a slávnych osobnostiach, ktoré tu žili a zanechali stopu v dejinách mesta. Kniha je bohato ilustrovaná 130 unikátnymi dobovými fotografiami.
Doposiaľ vyšli 2 diely Ortvayových Ulíc a námestí Bratislavy – Podhradie a Ferdinandovo mesto.
obal knihy Ulice a námestia Bratislavy — Podhradie

Ulice a námestia Bratislavy — Podhradie

Tivadar Ortvay

0.0.0000
8,27
9788088912392
ISBN 80-88912-39-3
Dlho očakávaná kniha o Bratislavských – Prešporských uliciach a námestiach. Známy historik T. Ortvay popísal na prelome 19. a 20. storočia Bratislavské ulice a námestia, zachytil históriu jednotlivých domov, významné osobnosti ktoré tu žili a zaslúžili sa o rozvoj mesta. Koncom 19. storočia bola Bratislava, vtedy ešte Pressburg, či Pozsony rozdelená na 5 obvodov. Kniha o Podhradí – Terézvaros – Theresienstadt, vychádza v edícii Bratislava – Pressburg ako prvá. Podarilo sa zozbierať asi 150 unikátnych fotografií, grafík a kresieb z dnes už neexistujúcej časti mesta, ktoré zachycujú jej neopakovateľnú atmosféru. Kniha je akousi prechádzkou, ktorá začína pri starom židovskom cintoríne, pokračuje po nábreží cez Zuckermandel, Vydricu, Rybné námestie, hore Židovskou a Zámockou ulicou okolo hradu a späť strmými uličkami k Dunaju.
Tivadar Ortvay – historik, vysokoškolský učiteľ (Ciclava Monta, 19.11.1843 – Budapešť 8.7.1916), pochovaný v Bratislave. Študoval na bohosloveckom seminári v Temešvári, bol kaplánom v čanádskej diecéze, profesorom na gymnáziu v Lugoši. Od roku 1875 bol učiteľom histórie na Právnickej akadémii v Bratislave. Absolvoval študijné cesty po Európe a Palestíne.Venoval sa starovekej a stredovekej histórii. Jeho diela, založené na bohatom pramennom materiáli, sú dodnes často citované. Napísal vodopis Uhorska do konca 13. storočia, Dejiny bratislavskej Právnickej akadémie a najmä rozsiahle Dejiny mesta Bratislavy. Je autorom okolo tridsať samostatne vydaných prác, štúdií a článkov z oblasti histórie a archeológie.
Od vydania knihy Pozsony város, utcái és terei – Ulice a námestia Bratislavy (1905) uplynulo takmer sto rokov. Čitateľom sa dnes dostáva do rúk prvé slovenské vydanie.
Bratislava mala začiatkom 20. storočia päť mestských častí (Altstadt, Ferdinadstadt, Franz Josefstadt, Theresienstadt a Neustadt).
Kniha Podhradie – Theresienstadt – Terézvaros je prvou z pripravovaného päťdielneho cyklu. Oproti pôvodnému vydaniu je bohato ilustrovaná staršími i novšími fotografiami, vedutami, mapami a grafikami.
Podhradie oddávna priťahovalo a inšpirovalo umelcov a fotografov svojou neopakovateľnou atmosférou. Kniha je prechádzkou uličkami od starého židovského cintorína po nábreží Zuckermandlu a Vydrice, cez Rybné námestie so siluetou dómu a synagógy, hore Židovskou a Zámockou ulicou okolo Hradu až po zostup z výšin Hradného vrchu cez spleť malebných uličiek späť na nábrežie. Každá ulica má svoju bohatú históriu, významné budovy a hlavne ľudí, ktorí vytvárali neopakovateľnú atmosféru tejto časti mesta. Opustené, burinou zarastené zbúranisko, miesto najstaršieho osídlenia Bratislavy, kde stáročia pulzoval život, už desiatky rokov čaká na svoje znovuzrodenie.
obal knihy Ulice a námestia Bratislavy — Ferdinandovo mesto

Ulice a námestia Bratislavy — Ferdinandovo mesto

Tivadar Ortvay

0.0.0000
8,27
9788088912446
ISBN 80-88912-44-X
Tivadar Ortvay – historik, vysokoškolský učiteľ (Ciclava Monta, 19. 11. 1843 – Budapešť 8. 7. 1916), pochovaný v Bratislave. Študoval v bohosloveckom seminári v Temešvári, bol kaplánom v čanádskej diecéze, profesorom na gymnáziu v Lugoši. Od roku 1875 bol učiteľom histórie na Právnickej akadémii v Bratislave. Absolvoval študijné cesty po Európe a Palestíne. Venoval sa starovekej a stredovekej histórii. Jeho diela, založené na bohatom pramennom materiáli, sú dodnes často citované. Napísal vodopis Uhorska do konca 13. storočia, Dejiny bratislavskej Právnickej akadémie a najmä rozsiahle Dejiny mesta Bratislavy. Je autorom okolo tridsiatich samostatne vydaných prác, štúdií a článkov z oblasti histórie a archeológie.
Od vydania knihy Pozsony város, utcái és terei – Ulice a námestia Bratislavy (1905) uplynulo sto rokov. Čitateľom sa dnes dostáva do rúk prvé slovenské vydanie. Bratislava mala začiatkom 20. storočia päť mestských častí (Altstadt, Ferdinadstadt, Franz Josefstadt, Theresienstadt a Neustadt). II. mestský obvod sa vtedy nazýval Ferdinandovo Mesto (Ferdinandstadt, Nándorváros) na počesť Ferdinanda V., posledného kráľa korunovaného v Prešporku.
Prechádzku touto rušnou štvrťou začíname od Palisád po Kozej ulici, okolo Župného domu a Kostola sv. Trojice dolu po námestí SNP, Špitálskou ulicou a cez Ulicu 29. augusta späť, nahor cez Kollárovo námestie popred Grassalkowichov palác na Suché mýto. Pozorný a všímavý historik Ortvay nás sprevádza históriou 25 ulíc tejto mestskej časti. Na 140 fotografiách si pripomenieme dnes už väčšinou zbúrané malebné zákutia starého Prešporka.